Röviden: NEM.
Mindig is bosszantott, hogy teleragasztják a romkocsmák WC-it undorító QR-kódos matricákkal, úgyhogy kinyomtattam és kiragasztottam 240 ilyen matricát, amik az én oldalamra mutatnak és lemértem a hatékonyságukat. Az előkészítés része volt még, hogy összesen 8 fajta matricát tettem ki fiú és lány WC-kbe, hátha a különböző témák és a különböző nemek különböző viselkedéseket mutatnak. (Így is lett.)
Az eredményeket tavaly előadtam a TedXYouth-on (videó lent), de mindig is publikálni akartam egy cikkben is a végeredményt, ahol egy kicsit részletesebb szakmai („adatos”) eredményeket is leírhatok.
Költségek: 8000 Ft (240 matrica)
Kiragasztásra szánt idő: 4 óra/2 ember
Összes leolvasás egy hónap alatt: 171 db
Azaz 29.24 ft-ot és 84,21 mp-t fizettem egy darab leolvasásért.
Amit a TedXYouth-on nem mondtam el, hogy a honlapon volt egy e-mail cím. Leírtam, hogy mindez csupán egy kísérlet és akit érdekel az eredmény, az írjon egy e-mail-t – akit nem, az nézelődhet a honlapon. Ugyebár egy QR-kód leolvasásnak ez lenne az értelme: bejön a user, és vagy szétnéz a honlapon vagy pedig kontaktál.
Összesen 3 darab e-mail-t kaptam 1 hónap alatt. Ami ennél is durvább, hogy összesen a 171-ből 8-an (azaz CSAK NYOLCAN) mentek tovább a honlapra.
Ez azt jelenti, hogy több száz forintot és több tíz percet fizettem egy-egy konverzióért, egy-egy „elégedett” felhasználóért.
Összességében még azzal is jobban jártam volna, hogy ha leülök 8 emberrel beszélgetni a romkocsmákban, meghívom őket egy-egy sörre és dumálok velük egy félórát arról, hogy miért kéne nekik velem üzletelniük.
Szóval nem, a QR-kód nem jó marketing eszköz – egyszerűen nem erre való. (Legalábbis a fenti kísérlet alapján.) Eleve kevesen olvassák le – de aki leolvassa az is inkább csak poénból, igazából nem akar semmit. A QR-kód még mindig jó lehet kiegészítő információk közlésére, útbaigazításra, ilyesmire, de marketingre nem. (Ja igen és nem is szép.)
(Persze ennek a tesztnek voltak korlátai.
1. csak romkocsmákban készült
2. viszonylag kicsi volt a mintavétel (240 matrica)
De szerintem egy jó irány, hogy további következtetéseket feltételezhessünk más helyzetekre is.)
Számomra a legnagyobb tanulság ebből a kísérletből ismét csak az, hogy minden marketing csatornádat mérni kell. Ha nem méred, nem tudod, hogy mi a pénzkidobás és mi az, amiből a legtöbb „ügyfeledet” hozod be.
+1 gondolat: a két kedvenc szegmentált adatom: a fiúk és lányok átkattintási preferenciái. Érdemes megfigyelni, hogy a szex után a lányoknál második helyen a pénz, fiúknál a semmi áll. : )) (Najó, a lányoknál tényleg kicsi volt a minta…)
Ha a többi részletes eredmény is érdekel, itt a TedXY előadásom tavalyról:
Mester Tomi