A napokban futottam bele az egyik legeslegjobb példára abban, hogy mennyire szükséges az emberi józan ész és a valódi kritikus gondolkodás az adatelemzés mögé. Az üzleti intelligenciának egy fontos eleme, hogy kiszedjük a big data-ból a lényeget, de hogy az mit is jelent ténylegesen, hogyan befolyásolja a döntéseinket és a stratégiánkat, az már az emberi intelligencián és kreativitáson múlik.
A Tylervigen egy nagyon egyszerű projekt, amiben számítógépek kapnak egy csomó szociológiai adatot, majd korrelációt – azaz összefüggést – keresnek gyakorlatilag minden között. Ember legyen a talpán, aki meg tudja mondani, hogy mi a logikai kapcsolat a Maine-ben levő válások száma és Amerika margarin fogyasztása között, pedig a korreláció 99,2%-os.
De van tovább. Tudtad például, hogy mióta a Méztermelő méhkasok száma lecsökkent Amerikában, azóta jól kimutathatóan nőtt a Marihuána árusításért letartóztatott fiatalok száma ugyanitt? Korreláció: 93,3%
Két szomorúbb hír is van. Jól látható az összefüggés a fulladásos halálok és a technológiára, tudományra és űrkutatásra költött pénzek növekedése között.
Az pedig, hogy a mindenkori Miss America kora és a forró gőzökkel és tárgyakkal történő gyilkosságok között is 87%-os erősségű kapcsolat van, már végképp megdöbbentő.
Persze ezekben az esetekben egyértelmű, hogy nem beszélünk valódi összefüggésekről. De üzleti döntésekben már sokszor homályosabb a helyzet. Ha látunk is korrelációt, érdemes többször is végiggondolni, hogy mi következik miből: az „A” állítás „B”-ből vagy „B” állítás A-ból, vagy eseteg „A” és „B” egy külső „C”-ből. A fentiekből is látszik – az üzleti intelligencia mögé éppen annyira kell a kritikusan gondolkodó ember, mint maga az adat és az adatelemzés!
Mester Tomi