Az előző cikk folytatásaként most megosztok még 3 weboldal használhatósági ötletet, amit érdemes kipróbálni. Előzőleg is azt írtam, hogy nem szeretem az általánosításokat, mert minden online üzlet egyedi, saját célközönséggel, speciális igényekkel és speciális megoldásokkal. Pl. amit nemrég megfigyeltünk, az az, hogy egy egytermékes cégnél (pl. Evernote) tök jól működik a nagy nyitókép stratégia:
Míg egy többtermékes cégeknél (pl. e-digital) érdemes egy helyett több képet, több lehetőséget megvillantani.
Ez csak egy példa, de a lényeg, amiket itt leírok, azok nem általános megoldások, hanem ötletek arra, hogy miket érdemes AB-tesztelni.
1. A lead-magnet-et emeld ki, ne a gombot
Az előző cikkben arról is írtam, hogy a piros gomb majdnem mindig legalább 20%-kal megtolja a konverziót. És ez így is van. Azonban az egyik ügyfelünknél érdekes módon a hírlevél-feliratkozásnál, amikor az AB-tesztben pirosra cseréltük a gombot, nem történt változás. Kb. ugyanannyi klikk jött a pirosról, mint a szürkéről vagy a feketéről.
A „FELIRATKOZÁS” gomb színét hiába cserélgettük, ettől nem lett vonzóbb maga a feliratkozás lehetősége. Ekkor jöttünk rá, hogy amivel kísérleteznünk kell az az ajándék, a „lead-magnet”, amit adunk a feliratkozásért, jelen esetben egy 1000 Ft-os kupon. Ha kiemeljük jobban, hogy itt bizony egy 1000 Ft-os kedvezményről van szó (tehát ezt írtjuk nagyobb betűvel, esetleg pirossal) – a gombot pedig cserélhetjük „FELIRATKOZÁS” helyett „KÉREM A KUPONOM”-ra: máris emelkedik a konverzió. A lead-magnet a fontos, nem a gomb maga.
2. Embereket szeretünk nézni
Pszichológia 101: emberekként embereket szeretünk nézni. Tegnap beültem egy VWO.com-os webináriumra, ahol több esettanulmányban is bemutatták, hogy egy fotó egy emberről a honlapon növeli a hitelességet és ezen keresztül a konverziót. Az egyik legegyszerűbb példa, egy call-to-action (avagy call-Jason) gomb tesztelése volt:
Ez ugyebár 1,5-szer annyi megkeresést jelent Jason-nek.
A VWO-s tudást én még annyival egészíteném ki, hogy a megfigyelések szerint SOSE használj stock-photo-kat, mindig csak egyedi képeket.
UPDATE: Szigeti Attila barátom pont tegnap küldött egy érdekes TechCrunch cikket, ahol azzal kísérleteztek, hogy vajon a férfi vagy a női fotó hoz magasabb elköteleződést:
Az eredmény pedig egyértelmű szignifikánsabb magasabb az elköteleződés, ha férfi van a képen. (Megjegyzés: ez persze már tényleg eléggé célcsoport és termékspecifikus kérdés – de azért egy jó ötlet a tesztelésre).
3. Bal felső sarok –» Jobb alsó sarok
Akármelyik honlapodnak is nézed meg a hőtérképes elemzését (pl. Mouseflow-val), mindig ugyanezt fogod tapasztalni:
– a kattintások számának a hőtérképe
– az egérmozgatás intenzitásának a hőtérképe
– sőt! szemmozgás-vizsgálattal bizonyítva egyáltalán a szemmozgás hőtérképe is:
a bal felső saroktól a jobb alsóig szépen egyenletesen kihűl. Persze, ha beteszel egy nagy CTA gombot a jobb alsó részre, még érhetsz el vele magasabb konverziót, de az tény, hogy akármilyen üzenetet jelenítesz meg: a bal felső sarokban van a legnagyobb túlélési esélye!
Remélem érdekesnek és hasznosnak találtad ezt a cikket!
Ha a weboldal témában jobban elmélyednél akkor olvasd el a Moonshot.hu weboldal készítés útmutató bejegyzését.
LINK: https://www.moonshot.hu/alapok/weboldal-keszites-utmutato/
Mester Tomi