Barabás Lenkével, a Tesco Customer Loyalty and Personalisation Manager-ével beszélgettem a napjaink trendejeiről és arról, hogy hogyan reagál erre a Tesco. Lenkével egy Big Data workshopon találkoztam, ahol mindketten előadtunk. Az ottani prezentációja a Klubkártya programról szólt és ez keltette fel az érdeklődésemet. Ennek működéséről, előnyeiről és big data vonatkozásáról is mesélt nekem részletesen…
– Te pontosan mivel foglalkozol a Tesco csapatában?
– A Tesco-n belül ez egy teljesen új pozíció, így folyamatosan vannak új és új feladatok. Két fő vonalát emelném ki. Az egyik, hogy minél személyesebb ajánlatokat tudjunk adni a vásárlóinknak. Első lépésként a heti hírlevelek számát szeretnénk csökkenteni. Arra törekszünk, hogy egy hírlevelet kapjanak a vásárlók, de az valóban személyre szóló legyen. A másik a lojalitásépítés. Lojalitásépítés alatt pedig azt értem, hogy a már lojális vásárlókat próbáljuk megtartani, jutalmazni. Főleg jutalmazó rendszerekben gondolkodom – pl. klubokat alapítani, olyan dolgokat csinálni, amivel a lojális vásárlóink egy kis pluszt kaphatnak, különlegesebb bánásmódban részesülhetnek.
– És ha jól tudom, ezekhez használtok adatokat, méghozzá nem is keveset. Mik a főbb irányvonalak?
Az egyik főfókusz most a személyre szóló hírlevél elindítása. A Clubcard adatbázisra tudunk támaszkodni, hiszen ott látjuk, hogy milyen vásárlási szokásai vannak az egyes vásárlóinknak. Ez az egyik nagy adatbázisunk, ami egy párszázezres adatbázist jelent, és azon dolgozunk, hogy ez egyre nagyobb legyen. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a Clubcard-dal mindig tranzakció szintű adatokat nézünk.
– És azt, hogy férfi-e vagy nő? Hogy hány éves?
– Vannak demográfiai adatok a Clubcard-hoz, de ezeket nem használjuk, amikor ajánlatokat, aktivitásokat tervezünk, küldünk. Tranzakciókat nézünk, és ez alapján küldjük az ajánlatokat, a megszemélyesítésre már csak a kiküldésnél kerül sor. Azért sem támaszkodunk demográfiai adatokra, mert egy családban akár többen is használhatják ugyanazt a Clubcard-ot, így szinte lehetetlen, hogy kiderítsük, ki áll a kártya mögött. Viszont családon belül biztosan mindenki megkapja a számára értékes ajánlatot a tranzakciók alapján. Így azt gondolom, ez sokkal relevánsabb információ, mint az, hogy nő vagy férfi a kártya tulajdonos vagy az, hogy hány éves az illető. Természetesen ez sem elhanyagolható információ, de azt már egyéb célokra használjuk.
– Tehát “mutasd a kosarad és megmondom ki vagy”?
– Nagyjából igen, lehet következtetni demográfiai adatokra, de nem szoktunk, mert ebben az esetben a lényeg, hogy mit vásárol, hogy személyre szóló ajánlatokat tudjunk küldeni. Volt egy 5 hetes teszt periódusunk személyre szóló hírlevél küldésre, és kiderült, hogy nagyon szépen teljesít. Kb. háromszoros volt maga a hírlevél-megnyitási arány. Ez alapján valószínűsíthető, hogy ez egy nagyon hatékony dolog, de még több számra és pontosabb tesztekre van szükségünk, hogy többet tudjak róla mondani.
– Mi a projekt jövője? Mik az “álmok”?
– Az álom az, hogy mindenki egy személyre szóló hírlevelet kapjon heti szinten. Ne nyolcat, hanem egyet, de abban valóban csak az legyen, ami őt érdekli.
– Ha ezek a perszonalizált hírlevelek elindulnak, akkor az azt jelenti, hogy ha én pl. sok kenyeret, virslit és mustárt vettem, akkor nekem ezt a kenyeret-virslit-mustárt fogjátok ajánlani olcsóbban? Vagy inkább termékcsatolással melléteszitek, hogy érdekelhet a majonéz, az uborka, stb?
– Ha akciós az uborka vagy a mustár, és rendszeres vásárlója vagy a terméknek, akkor arról biztos, hogy kapsz ajánlatot hírlevélben. A későbbiekben jöhetnek egyéb extra ajánlatok is, rengeteg lehetőség rejlik még ebben, de pontosan nem tudom még megmondani, hova juthatunk rövid távon.
– Olyasmit terveztek, hogy ha valaki egy terméknek a rajongója, pl. sok fekete pólót vesz, akkor ő személy szerint kap akciót a fekete pólóra?
– Igen, ilyen jellegű aktivitásokat már tudunk csinálni, ún. kasszakuponokon keresztül. A Clubcard-os vásárlókat már elkezdtük ezzel jutalmazni. A példádnál maradva, ha látjuk, hogy vásároltál fekete pólót, akkor egy aktivitás keretében be tudjuk azt állítani, hogy a legközelebbi vásárlásod során kapj egy olyan kupont, amivel kedvezményesen veheted meg a kedvenc pólód egy legközelebbi vásárlásod esetén. Ebben is sok lehetőség rejlik, még a tesztfázisban vagyunk, és sokat tanulunk.
– Tehát mondhatjuk, hogy nálatok az adatelemzés és a big data arra megy rá, hogy személyesítsétek a tömegkommunikációt…
– Egyrészről igen, de nem csak a kommunikációt, hanem az ajánlatainkat is. A személyes véleményem az, hogy akkora a piaci verseny már az élelmiszer piacon (is), hogy mindig meg lehet venni az alapvető élelmiszereket, nem élelmiszereket akcióban. A mi célunk ennél több, szeretnénk, ha a vásárlóink olyan kedvezményeket kapnának, ami számukra fontos és releváns, akár állandó jelleggel megvehessék kedvenc terméküket kedvezményesen.
– Köszönöm szépen az interjút!