„Az adatok ábrázolása nem az adatokról szól, hanem az adatok mögött rejlő tartalomról, üzenetről.” Nancy Duarte, az egyik legelismertebb prezentáció-készítéssel foglalkozó szakember 5 szabályban foglalja össze a jó adatábrázolást.
1. Mondj igazat!
2. Térj a lényegre!
3. A megfelelő eszközt válaszd ki!
4. Emeld ki a lényeget!
5. Maradj egyszerű!
1. Mondj igazat! – Az adatoknál semmi sem alapozza meg jobban az előadói hitelességedet, ezért ne is élj vissza vele – véletlenül se manipuláld – még csak kicsit se – az eredményeket. Amikor egyszerű adatokat is prezentálsz, állj készen arra, hogy ha belekérdeznek, tudj beszélni a részletekről. A kedvenc manipulatív diagramm típusom, a „mekkorát-hazudjak” chart. Baloldalt egy „mekkorát-hazudjak” chart, jobb oldalt a valóság a fizetésemelésekről. :-)
(Ugyebár a különbség az, hogy baloldalon nem 0-ról indul a skála és vizuálisan megtéveszti a nézőt az arányokról.)
2. Térj a lényegre!
Mit kell a közönségnek megérteni az adataidból? Mit akarsz, hogy hazavigyenek magukkal? Ahhoz, hogy hatékonyan kommunikáld az adatokat, először meg kell fogalmaznod, hogy mi az a konklúzió, amit a közönségednek át akarsz adni.
Pl. a lenti chart-nak több üzenete is lehet – elsőre talán azt gondolnánk, hogy az év végi növekedés a hangsúlyos.
De, ha a Q2-es mélypont a prezentáció fókusza, jobb ha ezt már az elején egyértelművé teszed, hogy ne kelljen külön elmagyarázni vagy kézzel mutogatni, hogy „vegyük csak észre, hogy mi történt”.
3. A megfelelő eszközt válaszd ki!
Melyik grafikon legyen? Vonal, kör vagy oszlop-diagramm? Erről korábban írtam már egy cikket. Ezt most csak egyetlen gondolattal egészítem ki. Ha adatokat kell összehasonlítani, mindenképp használj chart-ot (felső ábra), de néha elég csak a konklúzió maga a prezentáció diáiban (alsó ábra).
4. Emeld ki a lényeget!
Az adat-prezentáció lényege nem az, hogy mindent megmutass, hanem, hogy megmutasd a konklúziókat és az azt alátámasztó adatokat. Ez alapján egy adat-diát 3 rétegre bonthatunk.
1. Háttér
2. Adat
3. Kiemelés
Íme 3 példa a Slide:ology-ból:
5. Maradj egyszerű!
Végül, de nem utolsó sorban… Egy prezentációba nem kellenek 3D-s chart-ok, nem kellenek fölösleges információk. Ha egy chart-on:
1. Kettő, de legfeljebb 3 dimenziót ábrázolsz,
2. Három színnél nem használsz többet,
3. Soha sem használsz térbeli grafikonokat,
4. Sosem közölsz olyan információt, ami nem támasztja alá az üzenetedet…
— nagy baj már nem történhet! : )
Tehát ne feledd:
1. Mondj igazat!
2. Térj a lényegre!
3. A megfelelő eszközt válaszd ki!
4. Emeld ki a lényeget!
5. Maradj egyszerű!
A következő részben, ezt megnézzük egy esettanulmányon keresztül is. Addig is olvasd el az előző részt:
Válaszd a megfelelő chart-ot!
Mester Tomi