Webdizájner vagy? Készíts jobb honlapot, mint akárki más…

Te is szeretnél keresett és menő webdizájnerré válni? A programozás része már megvan, SEO-ról hallottál eleget, a grafikáid pedig első osztályúak, de még hiányzik valami plusz? Ebben a cikkben leírom, mit kell tenned!
Nagyon sok a fájdalmasan rossz, elfogadhatatlan minőségű weblap. Ugyanakkor egy erős, felhasználóbarát, könnyen használható oldal óriási előny az üzleti életben. Egy jó honlap ténylegesen pénzt termel, méghozzá nem is keveset. Na ez az, amit a megrendelők imádnak, ez az ami alapján továbbajánlják a webdizájnert.
Felhasználóbaráttá pedig csak úgy válhat egy honlap, ha „nomen est omen” alapon tényleg a felhasználókkal foglalkozol! Pontosítok, ha az ADOTT HONLAP felhasználóival foglalkozol. Ha ismered a honlap készítés általános szabályait (dizájn, programozás, stb), itt az idő, hogy lenyűgözd a látogatókat és ezáltal a honlap tulajdonosát azzal, hogy észreveszed és reagálsz a speciális igényekre.
Itt jön be a képbe a Google Analytics és a felhasználói adatelemzés.

FIGYELEM! Az itt leírt 3 trükk nem bonyolult dolog – 15 perc ráfordítással simán eléred ezeket az információkat – mégis, a weblap-tervezők kevesebb mint 1%-a használja ki ezeket a fegyvereket.

Mind a 3 trükkhöz szükséged lesz arra, hogy beletúrj az általad dizájnolandó weblap előző verziójának az adataiba. Kérj a megrendelőtől egy Google Analytics hozzáférést és nézz rá ezekre az elemzésekre:

1) ESZKÖZÖK ARÁNYA: Az egyik legcikisebb élményem volt, amikor az egyik ismerősöm weblapját nem optimalizálták okostelfonos és tabletes forgalomra – mondván, hogy az úgyis elenyésző része a forgalomnak. Aztán egy konferencián, míg az egyik honlap-tulajdonos prezentált, egy néző mellettem elővette  a mobilját, fel akart menni az oldalra és ezt látta:
prezimagyarul mobil előnézetUgye? Nem túl felhasználóbarát… Miután belenéztünk az adatokba, láttuk, hogy a látogatók, több mint 16%-a mobilon vagy tablet-en próbálja megnyitni az oldalt. Végre adatokkal sikerült meggyőzni az ügyfelet, hogy 16%-os növekedés várható, ha reszponzív weblapra váltanak, tehát igenis megéri a befektetést. A honlap tulajdonosai berendelték az új, reszponzív dizájnt és remélhetőleg soha többé nem lesz ilyen probléma – és beindul a növekedés.

Google Analytics - mobil eszközök aránya
Google Analytics – mobil eszközök aránya

Ha el akarod érni, ezt az oldalt, nyisd meg a Google Analytics-et és nézd meg, milyen eszközökkel használják az oldalt. Ehhez menj a KÖZÖNSÉG –» MOBIL –» ÁTTEKINTÉS menübe.

google analytics webdizajn elemzes
Google Analytics – mobil eszközök menü

A mobil eszközök tételesen lebontva is láthatóak – tehát ha kész a reszponzív webdizájn, akár azt is megnézheted, milyen mobilon vagy tablet-en kell tesztelned. KÖZÖNSÉG –» MOBIL –» ESZKÖZÖK:

Google Analytics - mobil eszközök lebontva
Google Analytics – mobil eszközök lebontva

2) HŐTÉRKÉP: A hőtérkép nem más, mint egy vizuális kép a leggyakrabban kattintott elemekről az adott oldalon. Igen, igazi hőtérkép az oldalról – létezik ilyen.

google analytics oldalon belüli elemzés (hőtérkép)
Google Analytics oldalon belüli elemzés (hőtérkép)

Erről már írtam egy részletes cikket korábban, ezt most csak egy saját sztorival egészíteném ki. Egy ügyfelünknek elemeztük a honlapját új dizájnhoz – és észrevettük, hogy van egy gomb az oldal közepén, nem túl hangsúlyos helyen, ami egy ún. „közösségi csapatépítő képzés” aloldalra vezetett. Erre a gombra kattintott a felhasználók, több mint 16% – a hőtérképen vörös színnel volt jelölve. Azaz annak ellenére, hogy kicsit „el volt dugva”, az emberek többet akartak tudni a „közösségi csapatépítő képzésről”. Ez gyanút keltett bennünk, úgyhogy megnéztük, és google-ről is ez volt a legkeresettebb oldal. Rájöttünk, hogy ez a képzés az, ami a cég profiljai közül a legtöbb embert vonzza. Hogy lehet, hogy erről a cég nem tudott? Hát úgy, hogy az aloldalon a JELENTKEZÉS gomb szinte megtalálhatatlan volt, így végül nagyon kevesen jelentkeztek ténylegesen, a cég pedig figyelmen kívül hagyta ezt a tréninget. Eredmény: Ezek után az új dizájnban kiemelt helyre került a „közösségi csapatépítő tréning”, a jelentkezés gombot pedig az aloldal tetejére, jól látható/kattintható pozícióba tettük. A tréningre való jelentkezés megnégyszereződött (4X!!), a tréningcég pedig leírhatatlanul hálás volt nekünk.

3) DEMOGRÁFIA: Le akarod nyűgözni a megrendelőt? Akkor mutasd meg neki, hogy kik az online-látogatói. Férfiak vagy nők? 18-25 évesek vagy inkább 45-54? TV-sorozat rajongók vagy komoly üzletemberek?

Google Analytics - demográfiai adatok
Google Analytics – demográfiai adatok

A megrendelők imádják, ha ezt tudják a potenciális vevőikről… Tudod miért? Azért, mert így sokkal könnyebben meg tudják szólítani őket, sokkal könnyebben tudnak reklámozni és sokkal könnyebben tudnak terméket vagy szolgáltatást fejleszteni.
Egy férfi öltönyökkel és zakókkal foglalkozó honlapon pl. kiderült, hogy a látogatók nagy része (79% !!!) nő! Gondoltad volna? Hát én sem. Mindenesetre, miután ezt az adatot kibányásztuk, az összes reklám szöveget átírta a tulajdonos: „Szeretne egy szép zakót magának?” típusú mondatok helyett „Szeretne egy szép zakót fiának vagy férjének?” típusúakra (jó-jó, azért ennél összetettebbek voltak a változtatások, de a lényeget érted…). Ezek az apróságok persze tudat alatt hatnak, de a növekedés kézzelfogható volt.
Hogyan érheted el ezeket az adatokat?
KÖZÖNSÉG –» DEMOGRÁFIA –» ÁTTEKINTÉS
Nagy eséllyel ezt fogod látni:

Google Analytics - demográfiai elemzés
Google Analytics – demográfiai elemzés

Ha így van, kattints az engedélyezés gombra és cseréld ki az eddigi GA-kódot az újonnan felkínáltra! Ezek után pár nap és már jönnek is be az adatok! Ugyanebben a menüben megtalálod őket.
———————————–

Ezzel a 3 alaptrükkel szinteket tudsz lépni a felhasználóbarát weblap készítésben és biztos lehetsz benne, hogy ha tényleg jól használod, akkor nemcsak visszahívni fognak az ügyfeleid, hanem továbbajánlani is. Ennél persze sokkal többet rejt mind a Google Analytics, mind az adatelemzés tudomány eszköztára! Ha értesülni akarsz róla vagy haladóbb trükkökre vagy kíváncsi, iratkozz fel az Adatlabor hírlevélre!


Mester Tomi