Hogyan mérd az MVP-det?

Mostanában több viszonylag korai fázisú – MVP startoltatás előtti pillanatokban levő – startuppal is dolgoztunk 1-2-3 konzultáció erejéig – és mindig ugyanaz volt a kérdés: ha megvan az MVP, akkor hogyan – és főleg mit mérjünk?

Itt 3 főelv van:
1. Az OMTM-elv
One Metric That Matters – azaz egy darab célt jelölj ki! Egyet és ne többet! És ezt az egy célt helyezd a méréseid fókuszába. Hogy ez mi legyen azt iszonyatosan fontos már a startolás előtt, a legelején eldönteni.
Sok olyan cég van, aki megérzésből nyomja a dolgokat és adatok nélkül dönt. Aztán vagy bejön nekik vagy nem. De a másik véglet sem jobb – ha az ember 40 dolgot figyel egyszerre, akkor előbb-utóbb azon kapja magát, hogy egész nap csak a chart-okat nézegeti, de értelmes és értékes döntést még nem sikerült hoznia. Ha túl sok mindent mérsz, az összezavarhat. Legyen meg a fókusz: Mérj egy dolgot és határozza meg az, hogy merre mész tovább!

2. Engagement központúság
És hogy mi legyen az a bizonyos „Egy Mérés, Ami Számít”?
Természetesen ez a termékedtől függ, de MVP fázisban az biztos, hogy ez a metrika valahol az engagement, azaz a felhasználói elégedettség környékén keresendő.
NEM jó OMTM a regisztrált felhasználók száma. A regisztrált felhasználók száma semmilyen érdembeli visszajelzést nem ad a termékedről, maximum a value proposition-ödről (de azt jó esetben validáltad már eddigre landing page tesztekkel és kvalitatív vizsgálatokkal) vagy a marketing erődről. Egy csomó embert hallok büszkélkedni, hogy elérte a 1.000 (2.000, 5.000, stb…) regisztrált felhasználót. De ha ebből 10-15 aktív felhasználója van, akkor bizony az a 2.000 nem sokat ér.
NEM jó OMTM a bevétel nagysága/fizetések száma sem. Ehhez még túl korai szakaszban van a termék – úgyse fog elég pénz bejönni, akkor meg kár ezen stresszelni magadat.

A jó OMTM a termék használatára vonatkozik. Használják-e az emberek a főfunkcióidat? Minden funkciót használnak vagy csak néhányat? Úgy használják, ahogyan tervezted? És a legfontosabb: az első látogatás/regisztráció után visszajönnek mégegyszer használni a termékedet?

Jó mérőszámok lehetnek:
– az aktivált felhasználók száma  (pl. a Spotify-nál aktivált felhasználó az, aki beregisztrál és meg is hallgat legalább egy számot – a Prezinél aktivált felhasználó, aki beregisztrál, elkészíti és bemutatja az első prezijét, stb…)
– az aktivált felhasználók aránya (ugyanaz, mint a fenti, csak %-ban, hogy lásd, hogy a regisztráltak mekkora része aktiválódik)
– a visszatérő felhasználók aránya. Hányan döntenek úgy, hogy újra használják a termékedet?
– a visszatérés ideje. Mennyi idő után jönnek vissza az emberek? 1 nap, 1 hét, 1 hónap?

És emellett persze folyamatosan monitorozd azt, hogy melyik feature-öket használják az emberek és melyikeket nem.

3. Csináld meg egyszerűen!
Ebben a szakaszban az a lényeg, hogy gyorsan tudj mérni – ne tölts vele túl sok időt. Mivel lehet ezt megoldani? Ha csak nincs a kisujjadban a log-gyártás, akkor smart tool-okkal. Tök őszintén: valószínűleg egy jól beállított (konverziók, demográfia, stb.) Google Analytics is elég lesz. Ha pro akarsz lenni, akkor vagy egy Kissmetrics-et vagy egy Mixpanel-t felteszel az Analytics helyett, de ennél többre valószínűleg tényleg nem lesz szükséged ebben a szakaszban.

Mégegyszer összefoglalva:
1. Egy dolgot mérj!
2. Ez az egy dolog a termék használatára és a felhasználói elégedettségre fókuszáljon!
3. A lehető legegyszerűbben valósítsd meg (Analytics, Kissmetrics vagy Mixpanel)

Ha pedig egy szinttel feljebb lépnél, gyere el az Adatvezérelt Marketing Képzésünkre, ahol beszélünk linkkövetésről, AB-tesztelésről, UX kutatásról, a lepattanó user-ek visszanyeréséről és megannyi finomságról, ami ebbe a cikkbe már nem fért bele (még 6 szabad hely van)! :-)
https://adatlabor.hu/adatvezerelt-marketing-trening/

Mester Tomi

(Inspiráció: leananalyticsbook.com)