Big Data könyv 1. rész – Mit érdemes olvasni?

A nyáron volt egy kis időm olvasgatni, így hát beszereztem több Big Data könyvet is!

Big Data Könyv 1 - Schönberger, Cukier1. Viktor Mayer-Schönberger & Kenneth Cukier: Big Data

értékelés: 2/10
Őszintén: nagyon megbántam, hogy rászántam az időmet erre az írásra. 200 oldalon keresztül sztorizgat, hasonlatokat hoz – néha nem is Big Data-ról – és a tényleges tartalmát kb 5 oldalban össze lehetne foglalni. A stílusa élvezhetetlen, nagyon szájbarágós, folyamatosan ismételgeti önmagát – ráadásul olyan dolgokban (korreláció vs. kauzalitás), amiben nem is feltétlenül van igaza. A jó történeteket (Google Flue Trends, Netflix, Amazon, etc.) egyébként már mind-mind olvashattuk online a kiemelt hírek között is az elmúlt 10 évben.
Azoknak ajánlom, akik szeretnének egy új – trendi – társalgási témát bedobni az esti borozgatásokhoz a baráti társaságban… De gyakorlatiasságra vagy arra, hogy megtudd, mi az a Big Data, ne számíts! (Ez csak azért szomorú, mert – megtévesztő módon – ez a könyv címe.)

Big Data könyv 2 - Lean Analytics2. Croll & Yoskovitz: Lean Analytics

értékelés: 9/10
Ellentétben az előző könyvvel, ezt 100%-osan ajánlom mindenkinek, aki adatvezérelten akar akármilyen bizniszt felépíteni. Nem kifejezetten Big Data könyv, sokkal inkább adatstratégiáról szól, de nagyszerű gondolatindító. Ha big data-val fogsz dolgozni üzleti fókusszal, akkor egyértelműen alapmű. Ha pedig ugyanezt teszed, de technológiai fókusszal, akkor ez a minimum, amit látnod kell az üzleti oldalról.
A könyv legnagyobb előnye, hogy nagyon-nagyon gyakorlatias. 31 fejezeten keresztül leírja az összes módszertant, illetve tesztelési, elemzési és egyéb praktikákat, amelyeket a menő „data-driven” cégek már kipróbáltak és sikerrel alkalmaznak. Minden fejezet végén megkapod a saját kis „házi feladatodat”, így rövid távon gyakorlatba ültetheted a tudást.

Big Data Könyv 3 - I heart logs3. Jay Kreps: I heart Logs

értékelés: 8/10
Ha az előző írás a startégiai, akkor ez a technológiai alapmű. Jay Kreps a LinkedIn adatinfrastruktúráját építette fel és közben olyan Big Data technológiát támogató open-source projekteket hozott létre, mint a Kafka, a Samza vagy az Azkaban. Ebből sejtheted, hogy nagyjából a füzet minden szava arany. Sajnos elég rövid (50 oldal), de egyúttal tömör és lényegretörő is. Mire a végére jutsz, biztosan érteni fogod, hogy mi az a log, mi köze van ennek a Big Data-hoz és hogy hogyan kell összedrótozni egy normális adatinfrastruktúrát. Betekintést kaphatsz abba, amit a LinkedIn anno a saját bőrén tanult meg – ami nem csak érdekes, de iszonyatosan hasznos is.

A könyveket itt veheted meg:
I heart Logs: http://shop.oreilly.com/product/0636920034339.do
Lean Analytics: http://leananalyticsbook.com

Ha pedig tréningen vagy képzésen ismerkednél meg az alapokkal:

Big Data Képzés: KLIKK!
Adatvezérelt Marketing Képzés: KLIKK!

Tomi