Adatelemzés

Csak az illendőség kedvéért, ha már adatelemzés-blog, az adatelemzés néhány definíciója. (Érdekes módon magyar nyelven nem találtam semmit, úgyhogy jobbára angol nyelvű szövegeket fordítottam át):

Angol nyelvű wikipédia :
„Az adatelemzés az a folyamat, ami az adatok ellenőrzésére, letisztítására, átalakítására és modellezésére szolgál. Ezáltal hasznos információkat fedezhetünk fel, fontos következtetéseket vonhatunk le és jelentősen hozzájárulhatunk a helyes döntésekhez. Az adatelezmésnek több aspektusa és módszertana létezik – különböző technikák, különböző neveken, különböző üzeleti, tudományos, vagy szociológiai területeken.”

A business dictonary szerint:
„Az adatelemzés az adatok értékelése az analitikus és logikus érveléshez. Az elemezés ezen módja csak egy a sok lépés közül, amit el kell végezni egy kutatás során. Sok különböző adatelemzési terület létezik, mint például: adatbányászat, üzleti intelligencia, szövegelemzés vagy éppen az adatvizualizáció.”

Vagy az egyik kedvencem Croll és Yoskovitz Lean Analytics című könyvének a bevezetőjéből:
„Mind hazudunk magunknak néha. Egy vállalkozáshoz ez elengedhetetlen. Megesik, hogy jobban kell hinnünk abban, amit csinálunk, mint az ésszerű lenne. De ha túlzásba esünk és elkezdjük túlrajongni az ötleteinket, egyszer csak falnak ütközünk és a lufi, amit fújunk kidurran – fájdalmasan és véglegesen.
Néha muszáj hazudnunk önmagunknak, de ha ezt nem kontrolálljuk, veszélybe sodorhatjuk a vállalkozásunkat. És itt jön a képbe az adatelemzés.
Az elemzés a szükséges ellensúlya a hazugságoknak. A yin a yang-hoz. Egyébként minden szükséges üzlet (eredeti szövegben: „startup”) sarokköve is egyúttal.
Persze nem azt mondjuk, hogy az ösztöneidre hallgatni rossz. A belső sugallat az inspiráció, amire oda kell figyelni. De ne téveszd meg magad! A megérzéseid számítanak… viszont tesztelned kell őket! A megérzések a lehetséges kísérleteid alapjai, de a végső bizonyíték az adat lesz.”

És zárásképpen még egy közkeletű „definíció”, sokan megírták már, úgyhogy sajnos nem tudom kitől származik eredetileg.
Az adatelemzés gondolatolvasás. Legalábbis az ügyfeleid szemszögéből. Ha kihasználod az adatokban levő erőt, aki találkozik a termékeddel/szolgáltatásoddal, egész egyszerűen azt fogja érezni, hogy te tudod, hogy ő mit akar. Hát kell ennél több?

Mester Tomi